Ma van 2024.03.19

Input:

A szabadtéri rendezvények tűzvédelmi követelményei

2018.01.04, , Forrás: Verlag Dashöfer (http://www.dashofer.hu)

9.3.7.1 A szabadtéri rendezvények tűzvédelmi követelményei

Bukovics István

9.3.7.1 A szabadtéri rendezvény biztonsága

Az OTSZ alkalmazása szempontjából szabadtéri rendezvénynek az 1.000 főt vagy az 5.000 m2 területet meghaladó, épületen kívüli területen megtartott szervezett eseményt - ide nem értve a létesítmény működési engedélyével összefüggő rendezvényeket - nevezzük.

A szabadtéri rendezvény területének a természetes vagy mesterséges módon, a mozgást korlátozva körülhatárolt rendezvény esetén a körülhatárolással közrezárt területet, a nem körülhatárolt terület esetén a rendezvény szervezője által felelősen kijelölt területet kell tekinteni.

A jogszabály alkalmazása szempontjából a rendezvény felelős szervezője a rendezvény teljes időtartama alatt a rendezvény helyszínén tartózkodó olyan személy, aki teljes hatáskörrel utasíthatja a rendezvény biztosításában résztvevő személyeket, kapcsolatot tart a mentésbe bevonható szervekkel, figyelemmel kíséri az időjárási körülmények változását, és leállítja a rendezvény további folytatását, ha résztvevők életét vagy testi épségét veszélyeztető helyzet várható vagy kialakult.

A szabadtéri rendezvények biztonsági követelményeinek teljesítésére a TVMI tartalmaz megoldási lehetőségeket.

A rendezvényhelyszín

Rendezvényhelyszínnek a szabadtéri rendezvény területének azon részét kell tekinteni, ahol a létszámsűrűség meghaladja a 0,5 fő/m2 - t és megvalósul a műsorszolgáltatás, előadás, bemutató, kiállítás, vásár, egyéb esemény, tevékenység, valamint amelynek elsősorban a célja a résztvevők odaérkezésének területe, és/vagy ahol a résztvevők koncentrálódása várható, beleértve a résztvevők által elfoglalt szervesen kapcsolódó területrészt is. Ilyenek pl. a színpad és az előtte kialakított, fenntartott nézőtér területe, ugyanígy a nem színpad alkalmazásával kialakított műsorszolgáltatás, előadás, bemutató és a kapcsolódó nézőtér területe, valamint a gyülekezési pontok területe.

A menekülési lehetőség biztosítása, a terület kiürítése

A szabadtéri rendezvény területén a menekülési lehetőség elsődleges célja, hogy a tűz vagy más nem várt esemény (pl. bombariadó, váratlan szélsőséges időjárási körülmények) bekövetkezése esetén biztosítsa a rendezvény, fenti eseménnyel veszélyeztetett területének elhagyását, az ott tartózkodó személyek biztonságos területre jutását. A menekülési lehetőség kialakítása és biztosítása a szabadtéri rendezvény helyszínén a rendezvény felelős szervezőjének a felelőségi körébe tartozik. Fontos szempont, hogy a menekülés tervezése során a rendezvény felelős szervezője által alkalmazott kiürítési változatokban és menekülési stratégiákban a mentésben résztvevő szervek (rendőrség, tűzoltóság, mentőszolgálat) segítsége és közreműködése csak másodlagosan vehető figyelembe tekintettel a kiérkezés időtartamára. Szintén fontos, hogy a személyek mozgásképessége nagymértékben befolyásolja a menekülést és a mentést.

Az OTSZ rendelkezései szerint a szabadtéri rendezvény veszélyeztetett területéről a gyors és biztonságos menekülés, menekítés érdekében menekülési lehetőséget kell biztosítani. A rendezvény területén a menekülés irányát – a napnyugta utáni időszakban is látogatható rendezvény esetén világító - menekülési biztonsági jelekkel kell jelölni. A biztonsági jel lehet kívülről vagy belülről megvilágított vagy után világító jel, amely legalább a vonatkozó műszaki követelményben 1 meghatározott ideig és mértékben alkalmas a céljának megfelelő fény kibocsátására. A jelölések láthatóságát oly módon kell biztosítani, hogy a résztvevők számára a szabadtéri rendezvény területének bármely pontjáról, annak teljes időtartama alatt legalább egy jelölés látható és felismerhető legyen. A jelölések, biztonsági jelek legkisebb mérete 1.200 x 600 mm lehet.

A napnyugta utáni időszakban is látogatható rendezvény területén a közlekedési útvonalak megvilágítását biztosítani kell, azonban a szabadtéri rendezvény területén közterületi világítással rendelkező közlekedési és menekülési útvonalakon nem kell külön megvilágítást és a megvilágításhoz szükséges tartalék energiaforrást kiépíteni. A menekülésre figyelembe vett útvonalon nyílt lánggal járó megvilágítás nem alkalmazható.

A szabadtéri rendezvény területének minden pontjáról biztosítani kell a kiüríthetőséget oly módon, hogy az adott pont 40 méteres körzetét az ott tartózkodók 4 percen belül maradéktalanul el tudják hagyni. Ezt a követelményt a várható legnagyobb létszámot alapul véve kell kielégíteni.

Menekülésre, kiürítésre nem alkalmas, igy nem vehető figyelembe a zsákutca, az erdős, sűrűn bokrokkal borított terület, valamint a mocsár, ingovány, láp, és 30 cm-nél magasabb fűvel borított terület, ahol a gyalogos közlekedés korlátozott. A menekülésre figyelembe vett útvonal, terület szabad magasságát nem korlátozhatja 1,90 méter alá belógó, benyúló faág, egyéb tárgy, berendezés, ami a menekülést akadályozhatja.

Lehetőleg ne akadályozza a menekülő személyek zavartalan mozgását az útfelület minősége (lejtése, egyenletessége, stb., lejtős terepen, ahol a menekülési útvonal mellett nagy szintkülönbséggel mélyebben fekvő terület (szakadék) található, ott a menekülő személyek leesés elleni védelméről kell gondoskodni.

Amennyiben a rendezvény jellege miatt a rendezvény fás, bokros, mocsaras, tócsás területen van, akkor azt a haladási sebesség megválasztásánál a talaj minősége szempontjából kell a menekülés tervezése során figyelembe venni, amire a TvMI haladási sebesség korrekciós tényezőket tartalmaz.

A szabadtéri rendezvényterület kiüríthetőségének igazolása céljából, a szabadtéri rendezvény valamennyi rendezvény