Ma van 2024.03.19

Input:

Időszakos biztonsági felülvizsgálat, soron kívüli vizsgálat

2015.10.02, , Forrás: Verlag Dashöfer (http://www.dashofer.hu)

3.3.4 Időszakos biztonsági felülvizsgálat, soron kívüli vizsgálat

Nemeskey Károly

A Mvt. 23. § (1) bekezdése előírja, hogy a biztonságos műszaki állapot fenntartása érdekében a munkáltatónak időszakos biztonsági felülvizsgálat alá kell vonnia

– a veszélyes technológiát,

– a Mvt. 21. § (2) bekezdésében meghatározott veszélyes munkaeszközt,

– a hatósági felügyelet alá tartozó munkaeszközt, továbbá

– azt a munkaeszközt, amelynek felülvizsgálatát jogszabály, szabvány (ilyen tartalmú rendelkezéseket írnak elő pl. egyes emelőgép-szabványok), vagy a rendeltetésszerű és biztonságos üzemeltetésre, használatra vonatkozó dokumentáció előírja. A munkáltatónak figyelemmel kell lennie arra, hogy a jogszabályokon, szabványokon túlmenően a gyártó is előírhat időszakos biztonsági felülvizsgálati követelményt, adott esetben tételesen meghatározva annak elvégzési módját is.

A munkaeszköz használata során számos olyan körülmény merül fel, amelyek befolyásolják a munkaeszköz biztonságosságát: a szerkezet károsodhat (törés, deformáció következik be); a védelmet átalakíthatják a teljesítőképesség javítása vagy éppen a munkavégzés megkönnyítése miatt (ezzel különösen a hidegalakító szerszámgépeknél és a famegmunkáló gépeknél kell számolni, amelyek egyébként kiemelten veszélyes gépek); egy kiszolgáló berendezés alkalmazása miatt veszélyforrást képező csatlakozó helyet alakíthatnak ki a gépen, berendezésen; változhat a technológia; változhatnak a felhasznált anyagok; átalakítás miatt megszüntethetik az üzemcsarnokban az elszívó rendszert; a munkaeszközt egy gépsorhoz csatlakoztathatják, ami jelentős kihatással lehet a vezérlésre és a leválasztásra, stb.

A munkaeszközöknek a teljes használati életciklusuk alatt biztonságosnak kell lenniük, amiről a munkáltatónak gondoskodnia kell. Az időszakos biztonsági felülvizsgálat, mint törvényszabta eljárás, ezt a követelményt szolgálja azzal, hogy egyes – a munkavállalókra fokozott kockázatot jelentő – munkaeszközök műszaki, biztonsági állapotát a munkáltató hatáskörében végzett rendszeres ellenőrzéssel felügyelet alatt tartja. A Mvt. végrehajtására kiadott5/1993.(XII.26.) MüM rendelet ezt szem előtt tartva írja elő, hogy az időszakos biztonsági felülvizsgálatot 5 évenként meg kell ismételni, ha jogszabály, szabvány, vagy gyártói dokumentáció nem rendel el más gyakoriságot.


Példák, amikor jogszabály rendelkezik az időszakos biztonsági felülvizsgálat elvégzéséről.

Itt jegyezzük meg, hogy a jogszabályok esetenként más elnevezéssel nevesítik az időszakos biztonsági felülvizsgálatot (pl. időszakos ellenőrzésnek), de az elnevezés nem mérvadó a vizsgálatok tartalmára nézve.

a) A 63/2004. (IV. 27.) GKM rendelet a nyomástartó berendezések és töltőlétesítmények műszaki-biztonsági hatósági felügyeletéről szól. A tárgykörben a Magyar Kereskedelmi Ellenőrzési Hivatal (továbbiakban: MKEH) az illetékes hatóság.

A rendelet szerint az időszakos ellenőrzésen a nyomástartó berendezés ellenőrzési tervnek megfelelő külső és belső, valamint szilárdsági ellenőrzése értendő. Az ellenőrzés alapja a használatbavételi engedély a csatolt dokumentációval, továbbá minden előzetesen elvégzett ellenőrzés bizonylata, amelyeket az üzemben tartó köteles biztosítani az ellenőrzés lefolytatásához. Az időszakos hatósági ellenőrzést legalább 30 nappal a ciklusidő lejárta előtt kell kérelmeznie az üzembentartónak. A jogszabály berendezés-típusonként írja elő az ellenőrzés ciklusidejét, pl. a töltő-létesítmény üzem közbeni külső ellenőrzését legalább 5 évenként kell elvégezni. A ciklusidőt az üzemben tartó kérésére a hatóság meghosszabbíthatja, ha az üzemben tartó vállalja az ehhez szükséges többletinformációkat nyújtó, üzemszünettel nem járó ellenőrzések elvégzését, illetve a diagnosztikai megfigyelés biztosítását. A hatósági ellenőrzés csak akkor szolgálhat az engedély érvényességének alapjául, ha sikeresen zárul és igazolja a szükséges biztonsági követelmények meglétét.

c) A Gázpalack Biztonsági Szabályzatról szóló 35/2014. (XI. 19.) NGM rendelet a gázpalackoknak, a gázhordónak és a palackkötegnek az időszakos, vagy rendkívüli ellenőrzését, valamint a szelepvédő tartozékok ellenőrzését írja elő, amelynek célja annak megállapítása, hogy a berendezés műszaki állapotát tekintve a további használatra alkalmas-e A tárgykörben a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (MKEH) az illetékes hatóság.

A gázpalack, a gázhordó és a palackköteg megfelelő minőségéért a gyártó, a gázpalack, a gázhordó és a palackköteg szelepének, szerelvényeinek megfelelő minőségéért