Ma van 2024.03.29

Input:

Klímakockázat értékelése a VGT3-ban

2021.09.20, , Forrás: Verlag Dashöfer (http://www.dashofer.hu)

Magyarország vízgyűjtő-gazdálkodási terve második felülvizsgálatának (VGT3) Országos Vízügyi Főigazgatóság által készített vitaanyaga foglalkozik a mára egyre hangsúlyosabban előtérbe kerülő éghajlatváltozás hatásainak kérdésével is.

Az Európai Unió tagállamainak a fenntartható fejlődés elvének megfelelően figyelembe kell venniük a beruházásoknak az éghajlatváltozás mérséklésére és az ahhoz való alkalmazkodásra vonatkozó potenciálját, valamint biztosítaniuk kell, hogy azok ellenállók legyenek az éghajlatváltozással és a természeti katasztrófákkal szemben.
Hazánk vízgyűjtő-gazdálkodási terve számos, a vízgazdálkodás területén jelentős projektet alapoz meg stratégiai szinten, így már ebben a korai fázisban szükséges megvizsgálni, hogy az intézkedések figyelembe veszik-e az éghajlatváltozás mérséklése és az ahhoz történő alkalmazkodás szükségleteit, valamint növelik-e a katasztrófákkal szembeni ellenálló képességet.
Az utóbbi időszak klímakutatásai és megfigyelései alapján egyértelműen látható, hogy a közeljövőben a hőmérséklet további emelkedésére kell számítanunk, amely főként a nyári hőhullámok gyakoriságának, hosszának és erősségének növekedésében fog megnyilvánulni. Ezzel együtt a hideghez kötődő szélsőértékek valószínűleg csökkenni fognak. A csapadék változása jelentős bizonytalanságokat rejt magában, azonban itt is egyre jellemzőbbek a szélsőséges körülmények (pl. villámárvizek, aszályok).

A VGT3-ban alkalmazott klímakockázati, klíma-alkalmazkodási értékelés az EU Non-paper Guidelines for Project Managers: Making vulnerable investments climate resilient című tanulmánya és a Klímapolitikai Kft által készített „Útmutató Projektek Klímakockázatának Értékeléséhez és Csökkentéséhez” alapján, az ezekben meghatározott modulok szerint készült.

A klímakockázat értékelése és az adaptációs intézkedések lehatárolása az EU útmutatójában meghatározott hét modulban történt a releváns intézkedési csoportokra:

- Érzékenység vizsgálat
- A földrajzi veszélyeztetettség (kitettség) vizsgálata
- Következmény/hatás elemzés
- Kockázat elemzés
- Adaptációs intézkedések felmérése
- Adaptációs intézkedések értékelése
- Adaptációs intézkedések integrálása az intézkedésekbe

Az intézkedéseket az alábbi kategóriákba sorolták:

- Kimagasló jelentőségű közvetlen mitigációs intézkedések
- Közvetlenül mitigációs hatású intézkedések
- Közvetetten mitigációs hatású intézkedés
- Nem