Az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség (EU-OSHA) 2020–2022. évi „Egészséges munkahelyek – Legyen könnyebb a teher!” elnevezésű kampányt szervezett. A kampány célja, hogy felhívja a figyelmet a foglalkozással összefüggő mozgásszervi betegségekre és megelőzésük fontosságára. A cél a munkáltatók, a munkavállalók és más érdekelt felek arra való ösztönzése, hogy dolgozzanak együtt a mozgásszervi betegségek megelőzésén.
A felmérések igazolják, hogy a foglalkozással összefüggő mozgásszervi betegségek életkortól és munkakörtől függetlenül bárkit érinthetnek. Az Eurostat 2013-as munkaerőfelmérése feltárta, hogy az összes megkérdezett munkavállaló közül 60% számolt be valamilyen mozgásszervi betegséggel kapcsolatos panaszról. A második leggyakrabban megadott egészségi probléma (16% említette) a stressz, a depresszió vagy a szorongás volt. A munkakörülményekről szóló európai felmérésen (EWCS) alapuló felmérés megállapította, hogy az EU-ban nagyjából ötből három munkavállaló valamilyen mozgásszervi betegségben szenved. A mozgásszervi betegségek munkavállalók által említett leggyakoribb típusai a hátfájás és a felső végtagok izomfájdalmai (43%, ill. 41%). Az alsó végtagok izomfájdalmairól ritkábban számolnak be (2015-ben 29%).
A kampányútmutató megállapítja, hogy a legtöbb, foglalkozással összefüggő mozgásszervi betegség olyan halmozódó rendellenesség, amit például hosszú időn át tartó, ismételten magas munkaterhelés okoz. Mindazonáltal egyes akut traumák – például a baleset okozta törések – is foglalkozással összefüggő mozgásszervi betegségnek tekinthetők. E betegségekkel a munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi keretirányelv elvein alapuló integrált irányítási megközelítés alkalmazásával és a munkavállalókat és a munkáltatókat egyaránt bevonó prevenciós kultúra előmozdításával lehet megbirkózni.


