Ma van 2025.05.11

Input:

3d nyomtatás és additív gyártás munkavédelmi vonatkozások

2019.09.19, , Forrás: Verlag Dashöfer (http://www.dashofer.hu)

Az EU-OSHA honlapján tanulmányokat tett közzé szakértői vizsgálatokról, NNk érdekében, hogy ösztönözze a munka jövőjéről és a munkahelyi biztonság és egészségvédelem terén felmerülő problémákról a munkahelyi biztonsággal és egészségvédelemmel foglalkozó szakértők és a döntéshozók között folyó vitát.

Az ismertetésre kerülő, a fenti címen megjelent vitaanyag a 3D nyomtatási ágazatban rejlő lehetőségekkel, kihívásokkal kapcsolatos egyes kulcskérdéseket vizsgálja a munkáltatók, munkavállalók, valamint az otthon vagy informális munkahelyeken dolgozó új vállalkozók szempontjából. Célja, hogy bemutassa a 3D nyomtatást, és vizsgálja lehetséges hatását a meglévő, és az új munkakörnyezetre.

A terméktervezési és gyártási folyamat teljes körűen számítógépesített, ennek eredményeként a 3D nyomtatás a digitális termék előállítás tágabb értelemben vett fejlődésének a része. A cikk megállapítja, hogy a „3D nyomtatás” kifejezésnek az új digitális termelés széles vertikumát – pl. CNC (Computer Numerical Control) esztergákat, lézervágókat, számítógépes célplottereket stb. – felölelő gyűjtőfogalomként történő használata félrevezető. A CNC például hagyományos esztergálási technika, amelynél a gép mozgása digitálisan vezérelt. Látható, hogy a digitális termék-előállítási megoldás alapja, hogy valamilyen tömbből anyagot vesz el, pl. esztergálás, fűrészelés vagy vágás útján. A 3D nyomtatás esetén a termék nulláról áll elő, tehát anyag hozzáadásával. A legpontosabb lényegi leírás tehát az additív gyártás.

A cikkben a „3D nyomtatás” kifejezést az olyan termékgyártásban használt különböző technikákra korlátozták, amelyek pusztán számítógépes állományként léteznek, és olyan géppel valósulnak meg, amely rétegesen hordja