Ma van 2024.03.19

Input:

Az idősödés és a munkavédelem

2019.08.16, , Forrás: Verlag Dashöfer (http://www.dashofer.hu)

Az Európai Parlament kezdeményezésére az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség (EU-OSHA) „Biztonságosabb és egészségesebb munkahelyet minden korosztálynak” címmel 3 éves kísérleti projektet indított

amely az európai munkaerő idősödéséből fakadó munkavédelmi problémák feltárásával foglakozott. A megjelent kiadvány alapján bemutatni kívánom, mit tehet, vagy kell tennie a munkavédelemi szakembereknek az időskori baleset megelőzés és egészségfenntartás érdekében.

Az 1960-as évek óta Európa-szerte egyre emelkedik a várható élettartam; a születési ráták azonban továbbra is alacsonyak. Ennek következtében Európa népessége öregedik, és 2040-re előreláthatóan a 65 év felettiek alkotják majd a lakosság közel 27%-át.

Egy idősödő munkaerővel rendelkező, idősödő népesség hatással van a társadalmi-gazdasági rendszerekre, és hatást gyakorol a nyugdíjrendszerekre és az egészségügy kiadásaira.

Számos tagállamban megemelték a hivatalos nyugdíjkorhatárt; a munkával töltött évek meghosszabbítása azonban szintén rejteget kihívásokat:

több korosztály alkotja a munkaerőt, mivel megnő az idősödő munkavállalók aránya;

hosszabb időn át tartó, a munkahelyi veszélyeknek és kockázatoknak való halmozódó kitettség;

a krónikus megbetegedések gyakoribb előfordulása a munkavállalók körében.

Az idős kor meghatározása általában és munkaerő piaci értelemben is problematikus. Elsősorban társadalmi egyezség határozza meg, ami különböző nézőpontból (foglalkoztatás, egészségügy, szociális ellátás stb.) tekintve eltéréseket eredményez. Az Egészségügyi Világszervezet ugyan