Legalább 500 milliárd forint költségigényű bizonyos beruházások esetében a beruházónak az egységes környezethasználati engedélyt elegendő a használatbavételi engedélyezésig megszereznie. Ezt a lehetőséget a környezeti hatásvizsgálati és az egységes környezethasználati engedélyezési eljárásról szóló 314/2005. (XII. 25.) Korm. rendelet, valamint az építésügyi és építésfelügyeleti hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről, valamint az építésügyi hatósági szolgáltatásról szóló 312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet módosításáról szóló 178/2024. (VII. 7.) Korm. rendelet vezette be 2024. július 8.-i hatálybalépéssel.
A környezeti hatásvizsgálati és az egységes környezethasználati engedélyezési eljárásokra vonatkozó előírásokat, valamint a KHV és IPPC köteles tevékenységek körét a 314/2005. (XII. 25.) Korm. rendelet rögzíti. A rendelet a fenti eljárásokra kötelezett tevékenységeket, létesítményeket három csoportba kategorizálja: 1. sz. melléklet: környezeti hatásvizsgálat köteles tevékenységek; 2. sz. melléklet: egységes környezethasználati engedélyhez kötött tevékenységek; 3. sz. melléklet: a környezetvédelmi hatóság előzetes vizsgálatban hozott döntésétől függően környezeti hatásvizsgálat köteles tevékenységek.
Mivel léteznek olyan tevékenységek, amelyek egyidejűleg nem csupán egyetlen csoportba sorolhatók (továbbá az EU előírásainak megfelelően a küszöbértékeket el nem érő tevékenységek esetén is biztosítani kell a környezeti hatások vizsgálatát), ezért szükséges tisztázni, hogy a különböző kategóriákban szereplő tevékenységek esetén mely eljárás lefolytatása szükséges. Ebben kíván segítséget nyújtani a következő táblázat.
Tevékenység besorolása
a 314/2005. (XII. 25.) Korm. rendelet szerint
|
Eljárás típusa
|
Megszerzendő engedély
|
1. sz. mellékletben szereplő
(ha kizárólag ebben a mellékletben szerepel)
|
Előzetes konzultációs eljárás (kezdeményezhető)
Környezeti hatásvizsgálati eljárás
|
környezetvédelmi engedély
|
1. és a 2. számú mellékletben egyaránt szerepel
|
Előzetes konzultációs eljárás (kezdeményezhető)
Környezeti hatásvizsgálati és egységes környezethasználati engedélyezési eljárás
(a környezethasználó összevont eljárás lefolytatását kérheti)
|
környezetvédelmi engedély és egységes környezethasználati engedély
(amennyiben a környezethasználó összevont eljárás lefolytatását kéri, úgy csak egységes környezethasználati engedély)
|
2. sz. mellékletben szereplő
(ha kizárólag ebben a mellékletben szerepel)
|
Előzetes konzultációs eljárás (kezdeményezhető)
Egységes környezethasználati engedélyezési eljárás
|
egységes környezethasználati engedély
|
a 2. és 3. számú mellékletben egyaránt szerepel
|
Előzetes vizsgálati eljárás
Ha a tevékenység várható környezeti hatásai jelentősek:
környezeti hatásvizsgálat és egységes környezethasználati engedélyezési eljárás
Ha a tevékenység várható környezeti hatásai nem jelentősek:
egységes környezethasználati engedélyezési eljárás
összevont eljárás kezdeményezhető
|
egységes környezethasználati engedély
|
3. számú mellékletben szerepel
(ha kizárólag ebben a mellékletben szerepel)
|
Előzetes vizsgálati eljárás (EV)
Ha az EV alapján a tevékenység várható környezeti hatásai jelentősek: környezeti hatásvizsgálati eljárás
Ha az EV alapján a tevékenység várható környezeti hatásai nem jelentősek: egyéb szükséges környezetvédelmi engedélyezési eljárások (pl. telepengedély, levegőtisztaság-védelmi, hulladékkezelési, vízjogi engedély)
A kérelmező az előzetes vizsgálati eljárás elhagyását kérheti (azaz a kérelmező feltételezi, hogy a hatások jelentősek lennének, így a gyorsabb eljárás miatt egyből a KHV eljárást kérelmezi), ez esetben az előzetes vizsgálat elhagyható, csak a környezeti hatásvizsgálati eljárás folytatandó le.
|
Ha a tevékenység várható környezeti hatásai jelentősek: környezetvédelmi engedély
Ha az EV alapján a tevékenység várható környezeti hatásai nem jelentősek: egyéb szükséges környezetvédelmi engedélyek (pl. telepengedély, levegőtisztaság-védelmi, hulladékkezelési, vízjogi engedély)
|
3. számú mellékletben szerepel,
azonban nem éri el az abban meghatározott küszöbértéket (vagy a tevékenységre megállapított feltétel nem teljesül),
|
A 314/2005. (XII.25.) Korm. rendelet 13. melléklete szerinti adatlap benyújtása az egyéb hatósági/szakhatósági eljárásban
Ha a környezetvédelmi hatóság a fenti eljárásban megállapította, hogy a tevékenység várható környezeti hatásai jelentősek: környezeti hatásvizsgálati eljárás
Ha a környezetvédelmi hatóság a fenti eljárásban nem állapított meg jelentős környezeti hatást: egyéb szükséges környezetvédelmi engedélyezési eljárások (pl. telepengedély, levegőtisztaság-védelmi, hulladékkezelési, vízjogi engedély)
|
Ha a környezetvédelmi hatóság az egyéb hatósági/szakhatósági eljárásban megállapította, hogy a tevékenység várható környezeti hatásai jelentősek: környezetvédelmi engedély
Ha a környezetvédelmi hatóság az egyéb hatósági/szakhatósági eljárásban nem állapított meg jelentős környezeti hatást: egyéb szükséges környezetvédelmi engedélyek (pl. telepengedély, levegőtisztaság-védelmi, hulladékkezelési, vízjogi engedély)
|
Megj: A környezethasználó előzetes vizsgálat iránti kérelmet köteles benyújtani a környezetvédelmi hatósághoz akkor is, ha olyan tevékenység megvalósítását tervezi, amely összetartozó tevékenységnek minősül és a 314/2005. (XII.25.) Korm. rendelet 2/A. §-ban meghatározott eljárás lefolytatására nem került sor.
A hatásvizsgálati vagy egységes környezethasználati engedélyezési kötelezettség nem kizárólag az újonnan megvalósuló létesítményekre vonatkozik, hanem azok jelentős változtatásaira, módosításaira is. (Kivételt képeznek ez alól azok a tevékenységek, amelyek kizárólag a 314/2005. (XII.25.) Korm. rendelet 2. számú mellékletben vagy a 3. számú melléklet 1–128. és 130–132. pontjában szerepelnek, és azokat kutatásra, fejlesztésre, valamint új termékek és folyamatok tesztelésére használnak.)
A környezeti hatásvizsgálati és az egységes környezethasználati engedélyezési eljárásról szóló 314/2005. (XII. 25.) Korm. rendelet, valamint az építésügyi és építésfelügyeleti hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről, valamint az építésügyi hatósági szolgáltatásról szóló 312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet módosítását bevezető 178/2024. (VII. 7.) Korm. rendelet 2024. július 8.-i hatálybalépéssel további eljárási szabályokat határozott meg. Ennek értelmében a legalább 500 milliárd forint költségigényű bizonyos beruházások esetében, ha a tevékenység megkezdéséhez a 314/2005. (XII. 25.) Korm. rendelet (3) bekezdés b), c) pontja vagy e) pont ea) alpontja alapján egységes környezethasználati engedély (IPPC) szükséges, a környezethasználó, a lentebb ismertetett jogkövetkezménnyel számolva a létesítési, építési engedély megszerzéséhez környezetvédelmi engedélyt, a használatbavételi engedély megszerzéséhez egységes környezethasználati engedélyt kérhet. Azaz az IPPC engedélyt elegendő csupán a használatbavételi engedélyeztetésig megszereznie. Nem lehet ezt a lehetőséget választani azonban a 314/2005. (XII. 25.) Korm. rendelet 2. számú melléklet 4. pontja (vegyipar) és 5. pontja (hulladékkezelés), illetve a 3. számú mellékletében foglalt táblázat 66. pontja (akkumulátorgyártás) esetén.
Fenti lehetőséget a környezethasználó saját kockázatára választhatja, hiszen az IPPC hiányában kiadott létesítési/építési engedély megléte nem zárja ki azt, hogy a hatóság az egységes környezethasználati engedélyben a használatbavételi engedély megszerzéséhez további szükséges környezetvédelmi feltételt meghatározzon.
Az új rendelet által bevezetett módosításokat a jogszabály hatálybalépésekor folyamatban lévő közigazgatási hatósági ügyekben is alkalmazni kell.
Az egységes környezethasználati engedély (IPPC) használatbavételi engedélyeztetésig történő megszerzésének lehetősége a következőkben ismertetett tevékenységek/létesítmények esetén áll fenn:
I. A 314/2005. (XII. 25.) Korm. rendelet 2. számú mellékletében szereplő alábbi tevékenységek/létesítmények
1. Energiaipar
1.1. Tüzelőanyagok égetése legalább 50 MWth teljes névleges bemenő hőteljesítménnyel rendelkező létesítményekben.
1.2. Ásványolaj- és gáz feldolgozása (gáztisztítók).
1.3. Koksz előállítása.
1.4. A következő anyagok gázosítása vagy cseppfolyósítása:
a) szén,
b) egyéb tüzelőanyag legalább 20 MWth teljes névleges bemenő hőteljesítménnyel rendelkező létesítményekben.
2. Fémek termelése és feldolgozása
2.1. Fémérc (beleértve a szulfid ércet) pörkölése vagy szinterelése.
2.2. Vas vagy acél termelése (elsődleges vagy másodlagos olvasztás), beleértve a folyamatos öntést is,
2,5 tonna/óra kapacitás felett.
2.3. Vasfémek feldolgozása:
a) meleghengersorok 20 tonna nyersacél/óra kapacitáson felül,
b) kalapácsos kovácsműhelyek 50 kJ/kalapács feletti energiafogyasztással, ahol a felhasznált hőenergia meghaladja a 20 MW-ot,
c) védő olvadékfém-bevonatok felvitele 2 tonna nyersacél/óra kapacitás felett.
2.4. Vasöntödék 20 tonna/nap feletti termelési kapacitással.
2.5. Nemvasfémek feldolgozása:
a) nemvas fémeknek ércekből, koncentrátumokból vagy másodlagos nyersanyagokból való gyártása…