Ma van 2025.07.04

Input:

Önellenőrzési időpontok bejelentése

2020.10.23, , Forrás: Verlag Dashöfer (http://www.dashofer.hu)

November 30-ig kell lejelenteni a vízvédelmi hatóság felé a kibocsátott szennyvíz vizsgálatának önellenőrzési terv szerinti éves időpontjait. A bejelentést a kötelezetteknek az OKIR Kapu rendszeren keresztül kell teljesíteniük.

A felszíni és felszín alatti vizek védelme érdekében azon tevékenységek esetén, amelyek során szennyvíz keletkezik, a szennyvíz mennyiségi és minőségi jellemzőit ellenőrizni szükséges. Az ellenőrzés nemcsak az illetékes hatóság (illetve közcsatornába bocsátás esetén a csatornahálózat üzemeltetője) ellenőrzését, hanem bizonyos tevékenységek esetén rendszeres önkontrollt is jelent.

Az önkontroll vagy önellenőrzés a kibocsátott szennyvíz, valamint a benne lévő szennyező anyagok mennyiségi és minőségi mérését, az adatok elektronikus úton való rögzítését és megőrzését jelenti a kibocsátó részéről.

A használt és szennyvizek kibocsátásának ellenőrzésére vonatkozó részletes szabályokról szóló 27/2005. (XII. 6.) KvVM rendelet 3. § (1) bekezdés a) pontja mondja ki, hogy a szennyvíz önellenőrzésre kötelezett kibocsátó önellenőrzési tervet köteles készíteni. Ebben az önellenőrzési tervben kerül szabályozásra az önkontrollra vonatkozó minden teendő. Az önellenőrzésre kötelezett kibocsátó ezen felül folyamatosan üzemnaplót köteles vezetni.

A felszíni vizek minősége védelmének szabályairól szóló 220/2004. (VII. 21.) Korm. rendelet értelmében önellenőrzésre köteles az a kibocsátó (ill. közcsatornába bocsátó):

  • aki a rendelet 1. számú melléklet I. lista szerinti veszélyes anyagot, vagy elsőbbségi veszélyes anyagot bocsát ki vagy használ
  • akinek önellenőrzési kötelezettségét a vízvédelmi hatóság környezet-veszélyeztetettség miatt megállapítja
  • aki az engedélye szerint, illetőleg a telephelyről (szennyvíztisztítóból) a megelőző év adatai alapján 15 m3/üzemnap mennyiséget meghaladó szennyvizet
    • közvetlenül a befogadóba vezet,
    • közvetve (közcsatornán vagy közös üzemi tisztítón keresztül) a befogadóba vezet és egyúttal a vízszennyező anyagok kibocsátásaira vonatkozó határértékekről és alkalmazásuk egyes szabályairól szóló miniszteri rendelet szerint meghatározott tevékenység folytatása során keletkező szennyvizet bocsát ki
  • akinek felszíni vízbe történő vízszennyező anyag kibocsátására a vízvédelmi hatóság keveredési zónát jelölt ki

Az önellenőrzésre nem kötelezett kibocsátó is vállalkozhat önellenőrzésre. Ez esetben a kibocsátóra az önellenőrzésre kötelezettekre vonatkozó ellenőrzési szabályokat kell alkalmazni.

Az önellenőrzési terv, valamint az üzemnapló kötelező tartalmi elemeit a 27/2005. (XII. 6.) KvVM rendelet mellékletei tartalmazzák.

Az önellenőrzésre kötelezett az önellenőrzési tervet a vízvédelmi hatóság részére elektronikus úton köteles megküldeni, valamint közcsatornába bocsátás esetében a szolgáltatónak, közös üzemi csatornába bocsátás esetén a közös üzemi szennyvíztisztítót üzemeltetőnek is megküldi.

A