Ma van 2024.09.13

Input:

VÍZÜGYI BIZTONSÁGI SZABÁLYZAT SZAKMAI KÖVETELMÉNYEI II.

2024.08.02, , Forrás: Verlag Dashöfer (http://www.dashofer.hu)

A kérdéskört a 24/2007.(VII.3.) KvVM rendelet és annak melléklete szabályozza az alábbiak szerint: 

4. 08 Folyó- és tószabályozás A) Folyószabályozási munkák

4. 08. 01 A folyó homorú oldali meredek, szakadó partján való földmunkánál, ha a part teteje a víz felszínétől számítva 1, 50 m-nél magasabban van, a következőket kell betartani:

a) a leszakadással fenyegető földtömeget a partról a meder felé irányuló lefeszítéssel el kell távolítani,

b) a partoldalban vagy annak közelében a vízben való bármilyen munka megkezdése előtt, a partomlás megelőzése céljából, partkönnyítést kell végrehajtani, a partoldal lépcsőzetes levágásával,

c) lazább anyagú vagy csúszásra hajlamos partnál, a földmunka végzés ideje alatt, a munkába vett parthossz minden 50 m-ére egy-egy figyelőt kell beállítani.

4. 08. 02 A partoldalban, partrézsűn kőmunkát (így pl. burkolatkészítést) csak úgy szabad végezni, hogy a felhasználandó kőanyag a partoldalban, illetve a rézsűn ne a beépítést végző munkavállaló fölé kerüljön.

4. 08. 03 A szakadó part oldalfalán, a part közelében, szabályozási műként (kődepóniás mű), a felszínen vagy a depónia elhelyezésére kiásott gödörbe süllyesztve (felszín alatt) kődepónia csak a partoldalnak megfelelő, legalább 1: 1 hajlású rézsűben való belépcsőzés után építhető.

4. 08. 04 Kézzel 1, 50 m-nél magasabbra, követ emelni nem szabad. Az 1, 50 m-nél nagyobb mélységből több menetben (lépcsőben, többkaros megoldásban) kell emelni.

4. 08. 05 Elmozdulással fenyegető kőtömegre vagy kőre lépve rakodni nem szabad.

4. 08. 06 Vízi járművekkel való kőanyag szállításnál a követ szállító uszály kikötése és beállítása idején a fedélzeten csak azok tartózkodhatnak, akik a kikötést végzik. A munkavezető és a hajóvezető utasításait mindenki köteles betartani.

4. 08. 07 A kikötőtagot vagy a rakodásra kikötött uszályt, vasalással ellátott támaszdoronggal a parttól a megfelelő mélységű mederrész felé ki kell támasztani, és rögzíteni kell.

4. 08. 08 A hajókikötéssel, áthajózással kapcsolatos részletes előírásokat, a helyi körülményeket figyelembe véve kell meghatározni.

4. 08. 09 Sodronykötelek kezelésénél védőkesztyűt és vállvédőt kell használni.

4. 08. 10 A kifeszített kötelet megközelíteni csak a vízfolyással szemben, alulról szabad.

4. 08. 11 A kőanyag depóniába való lerakása vagy ta-licskából való ürítése idején a kövek rendezése tilos.

4. 08. 12 Víz fölötti talicskázásnál és targoncázásnál vállhevedert vagy nyakszíjat használni tilos.

4. 08. 13 A mentőcsónaknak és mentőőrnek a munkavégzés alatt a helyszínen kell tartózkodnia, az 1. 25 pont szerinti felszereléssel.

4. 08. 14 Az uszály fedélzetét és a járópallókat állandóan tisztán kell tartani. A jeges, sáros, csúszós pallókat le kell tisztítani, és csúszásgátló anyaggal fel kell szórni.

4. 08. 15 Rőzsekévéknek a partról a vízen úszó munkatutajra vállon való szállításánál a járópallókat az 1. 18 szerint kell kialakítani.

4. 08. 16 Rőzsepokróc készítésénél és lesüllyesztésénél, a vízi közlekedés zavartalanságának biztosítása érdekében, figyelő szolgálatot kell rendszeresíteni.

4. 08. 17 Rőzsehenger süllyesztésekor a hengerkötő bak talpát a süllyesztés iránya felé emelkedően kell beállítani. A rőzsehenger süllyesztését, illetőleg a hengerkötő bak kiemelhető (dobási oldal) tartóoszlopainak eltávolítását csak akkor szabad megkezdeni, ha a bak és a süllyesztési hely között senki nem tartózkodik.

4. 08. 18 A rőzsehengert feszítőrudak segítségével, vezényszóra kell a vízbe hengergetni.

4. 08. 19 A rőzsepokróc süllyesztésének megkezdésénél a tartóhuzalokat vezényszóra, egyszerre kell elvágni, illetőleg eloldani.

4. 08. 20 A rőzsepokrócra korlátot helyettesítő vashuzalt kell szerelni.

4. 08. 21 Vedersoros, markoló és szívó-nyomó úszókotró partközeli munkájánál a partra figyelőőrt kell állítani. Alákotrás, mederátmetszés vagy benyúló "anyagorr" le-kotrása esetén, a part szélén és a part felőli oldalon senki nem tartózkodhat. Parti repedés keletkezését a figyelő köteles azonnal jelenteni a kotrómesternek. A földtömb leszakadásának bekövetkeztéig csak hátrább vont géppel szabad kotorni.

4. 08. 22 Vedersoros és hidraulikus úszókotrókkal végzett munka esetében a fedélzeten lévő oldalkötelek fordító csigáit és a kötelet takarni kell, a közlekedés elől korláttal el kell zárni.

4. 08. 23 Jégen való munkavégzésnél a parton mindig szükséges számú biztosító személyzet tartózkodjon.

4. 08. 24 A folyószabályozási munkákra a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény és végrehajtási rendelkezései az irányadóak. (MSZ-04-901, MSZ-10-272)

4. 08. 25 Cserjeirtást, fakivágást a munkavédelemi törvény és az Erdészeti Biztonsági Szabályzat vonatkozó pontjainak maradéktalan betartásával lehet végezni. Amennyiben a vízfolyás karbantartása fertőzés veszéllyel jár, akkor a szükséges védőoltást biztosítani kell az érintett munkavállalók részére. A veszélyes tevékenységre való tekintettel egyedül ilyen munkát nem végezhet senki. Szükség esetén a munkavállalókat kullancs- és szúnyogriasztószerrel kell ellátni.

B) Vízi állványok építése

4. 08. 26 Vízmederben az állványzat rendszerét a mederfenék minősége, a vízjárási, jégképződési, hajózási viszonyok, a végleges műtárgy kivitelezési szempontjai, az építési időszak és az időtartam figyelembevételével kell megválasztani.

4. 08. 27 Vízi állvány szerkezeti kialakítását úgy kell meghatározni, hogy a víz levonulását ne akadályozza.

4. 08. 28 Az állvány előtt torlódó uszadék felhalmozódását meg kell akadályozni.

4. 08. 29 Ha a jég vagy uszadék okozta hatások az állvány állékonyságát veszélyeztetik, eléje megfelelő védőberendezést (így pl. terelő-, jégtörőállvány) kell építeni.

4. 08. 30 A jégtörőmű hajlásszögét 1: 5-1: 2 határok között kell felvenni. A ferde felület a legkisebb vízszint alá legalább 0, 50 m-re nyúljon le, és a legnagyobb jeges árvíz fölött 1, 5-2, 0 m-re végződjön.

4. 08. 31 A jégtörőmű és az általa védett állvány vagy műtárgy között legalább 4, 0 m távolságnak kell lennie.

4. 08. 32 A jégtörőművet a téli időszak, illetőleg a jégle-vonulás beállta előtt meg kell tisztítani az uszadéktól.

4. 08. 33 Ahol a víz vagy uszadék okozta mederelfajulásokkal kell számolni, ott az állványépítés előtt a medert biztosítani kell.

4. 08. 34 Az állvány alapjait biztosítani kell vízalámo-sás, kiüregelés veszélye esetén kőhányással, kőszórással, szükség szerint terelőművel.

4. 08. 35 Ha a víz vagy uszadék levonulásának elősegítése érdekében a merevítés (így pl. andráskereszt) lebontása szükséges, annak visszahelyezéséig az állványt terhelés alá helyezni és rajta közlekedni nem szabad.

4. 08. 36 Nagyobb vízi állvány építésénél minden munkahely mellett külön-külön kell mentőcsónakot biztosítani.

4. 08. 37 A 10 m-nél nagyobb fesztávolságú bejáró-(munka-) hídnál a hídpálya hossztengelyében túlemelést kell alkalmazni.

4. 08. 38 Cölöpalapozásnál a munkaszintet alátámasztó szerkezet alsó síkját a mértékadó árvízszint fölött legalább 1, 0 m-rel kell kiképezni.

4. 08. 39 A munkahíd burkolata a forgalmat nem akadályozhatja. Járművet vagy a gyalogos közlekedést akadályozó, a biztonságos áthaladást veszélyeztető alkatrészeknek nem szabad a közlekedési útvonalon kiállnia. A hídon a gyalogos- és járműforgalmat egymástól el kell választani, közöttük kerékvetőt, kiemelt járdaszegélyt kell alkalmazni. A kikötőállványt a folyó vizében, a folyási iránnyal párhuzamosan kell felállítani, a sodorvonalon kívül.

4. 08. 40 Vízben vagy víz fölött épülő állványnál vízmércét kell felállítani és annak nullpontját valamilyen fix ponthoz képest 0, 50 cm pontossággal, jól láthatóan és maradandóan meg kell jelölni.

4. 08. 41 Az állványon szállításra vagy más célra fenntartott bármilyen nyílást használat után azonnal le kell fedni vagy korláttal el kell zárni. Az állványt védőkorláttal kell ellátni.

4. 08. 42 Ha állványleeresztés szükséges, az állványt úgy kell alapozni, hogy a leeresztést szolgáló szerkezet (egyszerűbb esetben ék) ne kerülhessen víz alá.

4. 08. 43 Egy szerkezetben csak egyfajta kapcsolóelemet szabad alkalmazni.

4. 08. 44 Víz fölötti állványnál az állványépítéshez szükséges anyag szállítására és tárolására kikötő-rakodóhelyet kell létesíteni.

4. 08. 45 Az állvány fabetétes kapcsolatait legalább műszakonként ellenőrizni kell.

4. 08. 46 Víz fölött fix állványt cölöpökre kell állítani.

4. 08. 47 Az úszó állványt az úszóművekre vonatkozó előírásnak megfelelően ki kell horgonyozni.

4. 08. 48 Süllyesztendő műtárgy körül legalább két sor cölöpből álló állványzatot kell készíteni.

4. 08. 49 Vízi állvány építését, üzembe helyezését, bontását csak kijelölt és szakképzett munkavezető irányíthatja.

4. 08. 50 A fentieken túl az állvány építésére, használatára, bontására az ER. előírásait kell alkalmazni.

C) Vízlépcsők létesítése és üzemelése

4. 08. 51 A jégtörő helyének megállapításánál ameder-és vízfolyásviszonyokat figyelembe kell venni.

4. 08. 52 Vízlépcsőnél, hajózsilipnél gondoskodni kell a mederelzáró szerkezet és a pillér közötti hézag áthidalásáról.

4. 08. 53 A hajóátemelő-kamra falán korlátrendszert kell létesíteni.

4. 08. 54 A hajózsilip-kapuszárnyak és tiltók gépi meghajtása mellett a kézi meghajtás lehetőségét is biztosítani kell.

4. 08. 55 A hajózsilip-kapuk fölött (tetején) előírás szerinti korlátot kell készíteni és "Mozgatás esetén átjárni tilos!" táblával kell ellátni.

4. 08. 56 Csak visszafutást gátló szerkezettel ellátott, a biztonsági követelményeknek megfelelő csörlőt szabad használni, a használatra kioktatott személy kezelésével.

4. 08. 57 A kapumozgató berendezés födémrészére biztonságos fel- és lejárót kell létesíteni.

4. 08. 58 Fémrészekhez (csavar, ácskapocs stb.) elektromos vezetéket felkötni tilos!

4. 08. 59 A duzzasztómű üzembe helyezését fokozatosan, nagy víztömeg hirtelen felfogása nélkül kell végrehajtani.

4. 08. 60 A zsilipkamra elzáró szerkezet működése közben egyéb tevékenységet (vizsgálat stb.) végezni tilos!

4. 08. 61 A zsilipkamra kapuit csak teljes vízkiegyenlítés mellett, vízátfolyás nélkül szabad kinyitni vagy zárni.

4. 08. 62 A kapu mozgatásakor a kézi fogantyút egyenletesen kell hajtani és mozgatás közben elengedni tilos!

4. 08. 63 A vonóvasakat arra merőleges irányban terhelni tilos! A vonóvasak az árvíz szintje alá nem érhetnek.

4. 08. 64 Árvíz-, vagy jéglevonulásnál a merevítések biztonságáról gondoskodni kell.

4. 08. 65 Nyílással áttört mólónál a keresztirányú vízmozgások hatása (alásodrás) ellen, a móló megfelelő szakaszán merülő falakat kell létesíteni. (MSZ-10-290) .

D) Hajóút kitűzése

4. 08. 66 Hajóút kitűzésénél, a Hajózási Szabályzat előírásain túl a következőket kell alkalmazni:

a) parti elektromos hálózatról táplált kitűzőjelek elhelyezésénél, kezelésénél az elektromos készülék működésére vonatkozó biztonsági előírások az irányadók,

b) a kitűzőhajóra legalább 3 kitűzést végző munkavállalót kell beosztani. Bóják, úszók uszadéktól való mentesítésekor a kitűzőhajó fedélzetére oldalról kell a bóját, illetőleg úszót beemelni. Az uszadékot csak védőkesztyűvel szabad letisztítani,

c) bóják, úszók elhelyezését, felszedését, a jel- vagy lámpatartó ponton beállítását, lehorgonyzását és ezen a kitűző jel elhelyezését legalább 3 főnek kell végeznie,

d) a lehorgonyzó súlyt vagy horgonyt vízbe dobni csak hajóvezető, illetve kitűzésvezető utasítására szabad. A lehorgonyzó kötelet úgy kell elhelyezni, hogy ez a munkát végzőket vízbe ne ránthassa,

e) úszó villanólámpák akkummulátorának cseréje csak akkor kezdhető meg, ha a ponton horgonya a hajót is tartja,

f) hídpilléren lévő villanólámpák akkumulátorának cseréjénél a kitűzőhajóval a pillér mellé kell állni. A hajót a pillérhez kötni vagy a hídnyílásban lehorgonyozni nem szabad. A hajó egy helyben tartását a hajómotor járatásával kell biztosítani. Amíg a munkavállalók a pilléren vagy a hágcsón tartózkodnak, a hajó a pillér mellől nem mozdulhat el,

g) a parti jelző akkummulátorának cseréjét (kettős létrával) legalább 2 személynek kell végeznie,

h) a mederkitűző jelek és tartozékaik partra szállításánál a szakadó partoldalt ki kell kerülni, a menedékesebb partoldalba lépcsőt kell vágni, és azon kell szállítani. Az 50 kg-nál nagyobb tömegű kitűzőjelet csak kötéllel vagy könnyű csörlővel szabad a partoldalon felvontatni,

i) a part mellé állított kitűzőhajót le kell horgonyozni, és az oldaltartó kötelekkel biztonságosan ki kell kötni, szükség szerint támaszdoronggal ki kell támasztani.

4. 09 Hidrológiai vízrajzi mérések

4. 09. 01 A torony kialakítású regisztráló aknában elhelyezett érzékelő javítása, karbantartása végett a berendezés megközelítéséhez biztonsági kötél és biztonsági öv használata szükséges.

4. 09. 02 A lapvízmérce közelében megbízható stabil pontra karabiner kapcsolására alkalmas acél karika szükséges, melynek állapotát rendszeresen ellenőrizni kell. A mércéről történő