Ma van 2024.03.19

Input:

Rekultivált hulladéklerakók monitoring jelentése

2020.07.31, , Forrás: Verlag Dashöfer (http://www.dashofer.hu)

A hulladéklerakók üzemeltetői mind az üzemelés, mind a bezárás, rekultiváció és utógondozás fázisában kötelesek a hatóság által meghatározott monitoring rendszereket fenntartani, valamint az eredményekről a vonatkozó jogszabályok szerinti adatszolgáltatásokat megtenni. Lassan zárul az első félév, így számos lerakó esetében már rendelkezésre állnak felszín alatti víz vizsgálati eredmények, amely alapján teljesíthető a FAVI-MIR KM adatszolgáltatás.

A hazai hulladéklerakóinkat tekintve nagyjából tíz évvel ezelőtt történt egy jelentős mérföldkő, amelynek hatására az országban üzemelő, nem megfelelő műszaki védelemmel ellátott hulladéklerakók bezárásra kerültek, majd megkezdődhetett a rekultivációs munkálatok kivitelezése. A hulladéklerakók rekultivációja azonban nem azt jelenti, hogy a lerakóval kapcsolatosan mindenféle kötelezettség megszűnik. Az utógondozási időszak alatt ugyanis számos kötelezettséggel kell számolni, így többek között a monitoring rendszerek üzemeltetése és adatszolgáltatások teljesítése.

A hulladéklerakó utógondozását a környezetvédelmi hatóság engedélye alapján kell végezni. A hatóság az utógondozási időszak meghatározásakor figyelembe veszi azt az időtartamot, ameddig a hulladéklerakó még kockázatot jelenthet a környezetre. Az utógondozási időszakban a rekultivált hulladéklerakó karbantartásáért, megfigyeléséért és ellenőrzéséért az üzemeltető felelős. 

A rekultivált hulladéklerakókra vonatkozó egyik legfontosabb kötelezettség a felszín alatti vizek állapotának megfigyelése, valamint a monitoring kutakból megvett vízminták vizsgálati eredményei alapján az előírt adatszolgáltatások és jelentések elkészítése.

Az elvégzett ellenőrzésekről, megfigyelésekről, valamint a gyűjtött vizsgálati eredményekről az üzemeltetőnek egyrészt FAVI adatszolgáltatást, másrészt HLR adatszolgáltatást és összefoglaló jelentést kell készítenie, és azokat az illetékes környezetvédelmi hatóság részére megküldeni.

A hulladéklerakók monitoring kútjaira vonatkozó FAVI-MIR-KM adatszolgáltatást elektronikus úton kell elkészíteni és benyújtani. 2020. január 1.-től megváltozott az Országos Környezetvédelmi Információs Rendszer (OKIR) felé történő adatszolgáltatások rendszere. Megszűntek az elmúlt években alkalmazott ÁNYK alapú bevallások, helyette egy új rendszer, az OKIR Kapu online adatszolgáltatások rendszere lépett.

A korábbi, nyomtatványalapú bevallások helyett a szakmai tartalomhoz igazodó adatszolgáltató felületek kerültek bevezetésre. Személyre szabott felületek ezek, a KÜJ, a KTJ és az adatcsomag típus alkot együtt egy-egy egységet. Az új felületek logikája tehát más, mint amit az ÁNYK-ban megszoktak.

Az offline módban használható ÁNYK alapú rendszerhez képest sokkal több ellenőrzési funkció megvalósul a beküldés előtt, így kevesebb lesz az